Integrál Pszichológia: A szív és az ész. Szövetségesek vagy ellenségek?

Kezdjük azzal, hogy ránézünk kicsit közelebbről az integrál szemléletre, és arra, hogy ez milyen világszemléletet jelent!

 

Az integrál szemlélet akkor szól neked, ha azt tapasztalod, hogy a racionális elméd nem ad már kielégítő válaszokat a lelked kérdéseire, ha történnek veled olyan dolgok, amelyeket a logika nem magyaráz meg, ha belekerültél olyan élethelyzetekbe, amelyeket még a leggondosabb előrelátással sem voltál képes megjósolni vagy elkerülni, ha keresel valamit, ami túlmutat a szakértelmeden és tudásodon, és kíváncsi vagy arra, hogy mit jelent úgy igazából embernek lenni, ennek összes árnyoldalával és kiemelkedően gyönyörű részével együtt.

A címben lévő kérdés egy ellentét párra mutat rá:

szív és ész

lélek és tudomány

materiális és megfoghatatlan

logikával megmagyarázható és a kiismerhetetlen

 

A legtöbb belső és külső konfliktusunk abból fakad, hogy próbáljuk feloldani ezt az ellentétet, megtalálni az “igaz” választ. Ahogy Einstein is mondta: a probléma nem oldható fel azon a szinten, ahol keletkezett. Az integrál szemlélet egy tudatfejlődési evolúciós ugrást jelent, ugyanis megtalálja a megoldást az ellentétpárok kezelésére azzal, hogy nem feloldani próbálja őket, hanem elfogadja azokat. Az integrál szemlélet azt jelenti, hogy a “vagy” szót felcseréljük az “és” szóval, és elismerjük, hogy minden tartalmazza az igazság egy szeletét, és nincs a földön olyan, ami teljesen rossz, helytelen vagy téves lenne.

Ez világnézet váltást jelent ahhoz képest, amikor a belső feszültség csökkentése érdekében az egy igazat keressük.

És ha elismerjük, hogy mindenben megtalálható az igazság egy része, akkor teljesen természetesen megjelenik a következő lépés, amelyben elkezdjük keresni az ezeket a részeket összekötő szálakat és egy rendszert, amelybe mindegyik belefér… Elkezdjük a részeket integrálni.

 

Ken Wilber (és te is) egy olyan korban született, amelyben már elérhető a világ összes tudása kelettől nyugatig, déltől északig, régi megsárgult pergamenekre írott bölcsességektől egészen a tegnap született legfrissebb kutatásokig. Az összes árulkodik az emberi természetről és annak működéséről, valamint a tudat fejlődéséről, akár a nyugati világ által kifejlesztett pszichológiát nézzük, akár a több ezer éves meditatív hagyományok feljegyzéseit, a vallások útmutatásait vagy a sámánok lélekről szóló tanításait. Mind a tudat fejlődéséről szól, ezért a tudatfejlődési rendszer, amit Wilber létrehozott, magába foglalja a pszichológia tudását és a spirituális hagyományok bölcsességét IS.

Az integrál szemlélet a következő három alapelv mentén működik:

  • befogadni több nézőpontot és módszertani megközelítést, és pártatlanul figyelembe venni őket,
  • rétegezni a különböző szemszögekből nyert eredményeket, és fontossági sorrendbe rendezni őket,
  • cselekvésbe ültetni mindezt, mert a jelenségek az aktivitásuk megismeré-sének folyamatában tárulnak föl.

Ha minden szempontot és nézőpontot csak simán befogadunk priorizálás nélkül, akkor az nem integrál szemlélet, hanem káosz, ha pedig nem ültetjük át a cselekvésbe, akkor az elmélet szintjén maradunk, és elszakadunk a mindennapi élettől.

Felmerülhet benned a kérdés, hogy vajon mi alapján lehet prirorizálni?  

Ken Wilber az integrál szemléletben bevezette a holarchia fogalmát, ami természetes hierachiát jelent, és egy pontosabb megnevezése a hierarchiának, amelyből hiányzik a zsarnoki mellékzönge. A holarchia elismeri minden létező lény egyenjogúságát, viszont látja azt is, hogy egyre tágabb rendszerekbe rendeződnek: a következő szint mindig magába foglalja és meghaladja az előző szintet, mint ahogy az atomok molekulákká rendeződnek. Ebben a holarchiában az atomok vannak “alacsonyabban”, a molekulák pedig “magasabban”. Pontosan ugyanezen világszemlélet mentén vezette le Wilber a tudatunk fejlődésénék szintjeit is. Mindegyik szint magába foglalja ÉS meghaladja az előzőt, a születéstől egészen a megvilágosodásig.

 

A nyugati társadalmakban az önismeret utóbbi évtizedekben megnövekedett fontossága új lehetőségeket és tapasztalásokat hozott és hoz az életünkben. Ez egy korábban ismeretlen, evolúciósan új szintet hoz magával (az integrál tudat szintjét).

Az önismereti piac rengeteg eszközt, technikát, szemléletmódot kínál, ha elindulsz annak keresésére, hogy mitől lehet az életed kiteljesedettebb. Egy becslés szerint (Wilber-Murphy, 2005) kb. 10.000-re tehető az önfejlesztési világpiacon kínált módszerek száma. És ez a becslés 2005-ből származik, azóta eltelt 12 év. Szédítően nagy ez a mennyiség.

 

Amit az integrál szemlélet kínál, az egy térkép, amely segítségével eligazodhatsz a módszerek és szemléletek sokaságában azáltal, hogy be tudod azonosítani, hogy a tudatfejlődés mely szintjével dolgoznak, vagy fordítva, hogy mely eszközhöz kellene nyúlnod, hogy azt fejleszd, amire szükséged van. Az integrál szemléletű szakemberek ezzel a plusz tudással rendelkeznek, hogy átlátják a rendszert pont ugyanúgy, mint a háziorvos, aki nem végzi el a műtétet, de tudja, hogy mikor kell beutalnia a műtétre.

Nézzük akkor most azt a bizonyos tudatfejlődési “létrát”, amelyet most röviden bemutatunk, hogy legyen egy első benyomásod a wilberi tudatszintekről!
Az összes szint potenciálisan megvan bennünk, a perszonális szintek kidolgozása, megdolgozása, valamint a transzperszonális tartományban lévők kiművelése rajtunk múlik.

A következő rész tartalmából:

Áttekintjük a spirituális hagyományokat és a pszichológiai irányzatokat.

Bármennyire is úgy tűnik, hogy a spirituális hagyományok és vallások szinte áttekinthetetlen sokasága létezik a világban, valójában könnyen megszámlálhatóak  és áttekinthetőek.  Csak néhány fő, élő spirituális hagyomány létezik a Földön, amelyek mélyen gyökereznek az emberiség múltjában. Mit nevezünk élő hagyománynak? Hamarosan kiderül.

A történelem során megjelent pszichológiai irányzatok egy gazdag világot alkotnak, s az integrál megközelítés szerint kiegészítik egymást. Többféle felosztás létezik, de azt mondhatjuk, hogy összesen kb. hat fő pszichológiai megközelítés fejlődött ki napjainkig.

FOLYTATJUK…

Hozzászólások